כתבו עלינו

דינה אברמסון קומפקטוס 300x165 כתבו עלינו

 תחום המידוף הוא עולם שלם של פתרונות אחסון ותכנון אדריכלי. חברת קומפקטוס היא היצרנית הישראלית הותיקה והגדולה ביותר בתחום, עם למעלה מעשרת אלפים פרויקטים עבור הארגונים והחברות הגדולות במשק. רשמים מתוך סיור במפעל קומפקטוס, וגם טיפים על הדרך שבה כדאי לבחור את החברה המתאימה ביותר עבור פתרונות האחסון שלכם.

דינה אברמסון

ספריות, בנקים, בתי חולים, עורכי דין, מפעלים, עיריות, אוניברסיטאות, חברות ביטוח והייטק. האם יש תחום משותף לכל אלו? מתברר שאכן כן. התחום נקרא "מידוף" והוא עוסק בפתרונות אחסון מקצועיים שכל הגופים הללו נדרשים להם. מאחורי כל ארגון גדול, מוסד או מפעל מסתתרת "החצר האחורית" שמכילה את כל הנכסים שיש צורך לאחסן. בין אם מדובר בארכיון משרדי המכיל אלפי קלסרים ובין אם מדובר בחלפים אלקטרוניים שנדרשים לסידור. שטח אחסון, הוא חלק בלתי נפרד כמעט מכל עסק או חברה וכדאי ורצוי להקדיש לו רגע של תשומת לב נכבדה.

אודה ולא אבוש כי באופן אישי מעולם לא הזדקקתי כעיתונאית לפתרונות אחסון מתקדמים. אבל חיפוש ב"גוגל" אחר מילת המפתח "מידוף" חשף בפני שמדובר בענף שלם ומכובד, מקצוע שיש לו ביקוש, מתחרים וחידושים. ועוד למדתי דרך העיון בנושא חברות המידוף, שפתרונות האחסון בתחום הם רבים ומגוונים ומשתכללים כל הזמן.  כך שבקצרה, מדובר באמנות אדריכלית לכל דבר.

כדי ללמוד את הנושא מקרוב בחרתי להתמקד בחברת 'קומפקטוס'. גם מפני שהשם שלה בלט לטובה במנוע החיפוש, גם מפני שמדובר ביצרנית כחול לבן ובחברה ותיקה בארץ. אך בעיקר משום שקראתי באתר הבית של קומפקטוס שהיא מחזיקה בתיק עבודות מרשים של עשרת אלפים לקוחות וזהו נתון מרשים בהחלט. מסיבה זו ביקשתי לפגוש את בעז גוטוויליג מנכ"ל קומפקטוס לראיון.

בעיה קלה התעוררה כשנוכחתי שהמפעל המבוקש די רחוק ממקום משכני בתל אביב וקרוב יותר אל חדרה אי שם בקיבוץ עין החורש. אבל על בעיית המרחק התגברתי באמצעות המחשבה שיהיה נחמד לעשות טיול בוקר קצר בין כבישי ארצנו. ואכן הנוף הירוק העוטף את קיבוץ עין החורש בכניסה למפעל לא אכזב.

קילומטרים של מדפים.                     

דינה אברמסון טבע קומפקטוס 300x250 כתבו עלינו

סיור קצר בקומפקטוס הבהיר שכאן לא מייצרים מדפים פשוטים נוסח איקאה או הום סנטר אלא כאמור בפתרונות אחסון מתקדמים למשרדים, מסחר ותעשייה. לא מדובר על כוננית ורודה קלה להרכבה בחדר הילדים, אלא במשטחים שונים ומשונים שצירופם יחד יכול להגיע עד למאתיים טון או ארבעה קילומטר של מדפים.

שוטטתי במפעל בין מחלקת השירות למחלקת ההנדסה בה יושבים המתכננים.

וגם הבטתי על קירות המפעל שם ניתן היה להבחין בתמונות שונות של פרויקטים מרשימים שקומפקטוס ביצעה. אחת התמונות שעל הקיר משכה את תשומת ליבי, זו הייתה ספריית ענק מוכרת למדי מצופה בעץ בהיר. היא הזכירה לי את השעות הרבות בספרייה במוסד להשכלה גבוהה שבו למדתי עיתונות. תמיד תהיתי מי הנגר שהייתה לו הסבלנות להשקיע כל כך הרבה זמן בהרכבת במדפים, עכשיו עמדה לפני התשובה ממוסגרת על הקיר במפעל קומפקטוס. חייכתי לנוכח הזיכרונות והמשכתי אל חדרו של בעז המנכ"ל כדי להרחיב את ידיעותיי בתחום.

בוא נתחיל מההתחלה, מה זה בעצם מידוף ? מידוף תמיד היה חלק בלתי נפרד מכל תכנון אדריכלי, שהמטרה שלו היא ליצור חלל מסודר ומאורגן. מדפים מקצועיים הם פתרון מאד חשוב לכל מערכת אחסון. למעשה כמעט כל חברה ארגון או אפילו חנות קטנה זקוקים היום לפתרונות מתוחכמים. בין אם מדובר במפעל ששם הדגש הוא רק על הפונקציונאליות, כמו מה המדף אמור להחזיק ובאיזה משקל. ובין אם מדובר במשרד או בחנות קטנה כששם הדגש הוא גם על החלק העיצובי.

איזה פתרון ייחודי מציעה קומפקטוס בתחום המידוף?

אנחנו מעניקים כלים חדשניים איך לאחסן דברים תוך ניצול השטח באופן מיטבי. קומפקטוס התחילה בעצם כסוג של פטנט שיובא משוויץ. מדובר על מדפים קלים לתפעול שמורכבים ממערך של כונניות ניידות, כך שמעבר נפתח בינהן לפי הצורך. המערכת מבטיחה תכולה מרבית, נגישות גבוהה וחסכון במקום.

עד כמה באמת הפתרון של קומפקטוס מאפשר חסכון בשטח ? האחסון מאפשר למפעל ממוצע להקטין את שטח האחסון עד שבעים אחוז, מה שמאפשר למעלה מפי שניים שטח פנוי שניתן לנצל לכל מטרה. היום כשכל פיסת נדל"ן הופכת יקרה כל כך, מידוף נכון יכול לחסוך למפעל עד עשרות אלפי שקלים בשנה.

מי זקוק לפתרונות הללו בתחום האחסון ? מי הם הלקוחות שלכם?

קומפקטוס עובדת עם כולם. החל מגופים גדולים שזקוקים לספריות וארכיונים כמו מוסדות להשכלה גבוהה, יד ושם או צה"ל. אבל אנחנו זמינים גם לעבודות פרטיות כמו לקוח שביקש לבנות מדפי אחסון מעוצבים לעשרות רכבות קטר צבעוניות שהיוו את האוסף שלו. אני יכול בשבוע אחד לקבל בקשה מ"טבע תעשיות" ובשבוע למחרת הזמנה מ"אדידס" שזקוקה למחסן למלאי הנעליים.

קומפקטוס דינה אברמסון יד בן צבי כתבו עלינו

דיברת על ספריות … להפריד ולתת תשובה בנושא ספריות ציבוריות ומוסדות השכלה וארכיונים האם התחום בכלל רלוונטי בעידן מאגרי המידע והאחסון של האינטרנט?

כל מוסד ציבורי או תאגיד חייב להמשיך לשמור על העותקים המקוריים של החשבוניות ותעודות המשלוח שלו. בין אם מדובר בקופת חולים ובין אם מדובר ברואה חשבון או בעורך דין. מסמכים עם חתימות ותיקי לקוח מחייבים העתק מקורי. כך שהאינטרנט לא מעיב על הצורך לאחסן. בנוסף הצרכים כן השתנו עם השנים, אם בעבר נהוג היה לאחסן בעיקר מסמכים וניירות היום יש צורך באחסון של מלאי מכל הסוגים. בין אם מדובר בחלפים, אלקטרוניקה, סחורה כבדה, תרופות או נעליים.

הפטנט הרשום של המהנדס השוויצרי

בעז המנכ"ל עובר איתי על גלריית התמונות במפעל שמנציחות פרויקטים מיוחדים שבוצעו בקומפקטוס. בתצלומים ניתן לראות את מדפי ההזזה המיוחדים במרכז פרס לשלום, ארונות ייחודים ביד בן צבי, משרד הבטחון, גנזך המדינה, הספרייה הלאומית, מכון ויצמן ועוד. נראה כאילו הספיקו בקומפקטוס להעמיד את כל ההיסטוריה של המדינה על גב המדפים שלהם. מה שמסקרן אותי לדעת קצת יותר על קורות החיים של המפעל הותיק.

כשאני שואלת מיהו האדם שמיטיב להכיר את קומפקטוס טוב מכולם, מפנים אותי אל בני בכרך. איש אשכולות בן למעלה משמונים, שמלווה את המקום מאז הקמתו וגם ניהל אותו. קומפקטוס הוא בן הטיפוחים של בני בכרך, ומסיבה זו הוא ממשיך להתייצב מידי בוקר במפעל כדי להמשיך ולפקח על הפרויקטים השונים גם אחרי שיכל לפרוש מזמן לפנסיה.

איך בעצם הכול התחיל ?

הכול התחיל במהנדס שוויצרי בשם הנס אינגולד, שכדרכם של השוויצרים המוקפדים חשב על פיתרון לאחסון מסודר יותר. בשנות החמישים הוא תכנן מדפים שלמעשה נצמדים אחד אל השני וככה בעזרת רוחב של מעבר ניתן לגשת לכל המדפים ו לחסוך מקום רב. אינגולד הבין שהוא עלה על רעיון חכם למדי ומיהר לרשום את הפטנט שהמציא וגם את השם שבחר לו "קומפקטוס", שם שדרך אגב נשמע טוב עד היום.

ואיך הגיע הפרויקט משולחנו של המהנדס השוויצרי לקיבוץ ישראלי ?  ביד ושם חיפשו פתרון לארכיון העצום שהחל להצטבר אצלם. אדריכל חיפאי בשם וינרוב שעבד איתם קרא בספרות המקצועית על הפטנט של קומפקטוס והחל להתעניין בו, .משם התגלגל הרעיון לקיבוץ עין החורש. הקיבוץ כרת הסכם ידע עם המהנדס השוויצרי וככה מצאתי את עצמי נשלח ע"י סידור העבודה של הקיבוץ לעבוד בקומפקטוס. שמחתי כמובן על התפקיד החדש כי למדתי אדריכלות בצ'ילה. ולאור העובדה שרוב העובדות אז היו חקלאיות עבודה מאתגרת כמו קומפקטוס הייתה מאד נחשקת.

 אילו לקוחות מעניינים היו לקומקפטוס במשך השנים ?

קומפקטוס דינה אברמסון מרכז פרס לשלום כתבו עלינו

יד ושם היה בהחלט פרויקט מרתק. אחריו הגיעה בקשה  ממשרד הביטחון לארכיון צה"ל. בן גוריון ביקש שהארכיון יוקם בדיוק היכן שהיה בעבר סליק של ההגנה. פרויקט מעניין נוסף היה יד בן צבי עם המסמכים הנדירים ועוד פרוייקטים לאומיים שדרשו פתרונות ייחודים. כמעט ואין גוף גדול בארץ שלא עבדנו איתו ואני שמח מאד על הפרויקטים הרבים שהקמנו.

בני יכול להביט בגאווה על המפעל שהוא מלווה כמעט כל חייו. שישים שנה של חברה מפוארת שהחזיקה מעמד בזמן שמפעלים אחרים קמו ונפלו, צצו ונעלמו. בארץ יש רק שני מפעלים יצרניים לתחום המידוף, כל היתר יבואנים. אמנם קל היה הרבה יותר להקים מפעל בסין או אירופה ולשלוח חלקים לארץ. אבל בעז המנכ"ל שמצטרף לשיחה מספר שהוא גאה בכך, שלמרות כל האתגרים קומפקטוס עדין ממשיכה כמפעל תוצרת כחול לבן.

מה היתרונות של תוצרת כחול לבן על פני יבוא? 

קודם כל ברגע שלא מדובר ביבוא, אז המידות לא חייבות להיות סטנדרטיות. זה כמו ההבדל בין ללכת לחייט אישי שתופר עבורך חליפה על פי מידותייך, לבין לרכוש אחת כזו ברשת סטנדרטית. כאן אנחנו מגשימים עבור הלקוח את כל החלומות הספציפיים שיש לו. אם זו הספרנית של מרכז פרס לשלום שהתעקשה על צבע ירוק לכונניות, או עד למפעלי טבע שהיו צריכים הרשאת פתיחה  ייחודית באמצעות קורא כרטיסים. שנית, אנחנו כאן תמיד. לדוגמא עבדנו עם מפעל אסם בשדרות ובאמצע הפרויקט החל האזור להיות רגיש מבחינה ביטחונית. אני לא מכיר אף מתקין איטלקי שהיה מסכים לעבוד תחת רקטות וקסאמים כדי לסיים בזמן את העבודה, אבל עבורינו זה היה ברור מאליו שאנחנו ממשיכים.

תן לי דוגמא ללקוחות בעלי צורך לאחסון ייחודי ? קחי לדוגמא את נושא ההנעלה. התחלנו עם רשת נעליים אחת והצענו פתרון ייחודי של מדפים בתוך החנות שהחזית שלהם היא בעצם קיר מעוצב. מדובר בריבוי שימושים כך שלמעשה הם לא נזקקו יותר למחסן. הפתרון היה כל כך שימושי שתוך מספר שנים  הרבה חנויות נ נעליים בישראל אימצו את הרעיון.

 מה בעצם מיוחד בכם על פני המפעלים האחרים ?

הייחוד של קומפקטוס הוא הוותק שלה בענף שמקנה לה אמינות וניסיון. יש בארץ מספר אדריכלים מצומצם שמומחה לתכנון אדריכלי של ספריות. אנחנו כמובן בקשר הדוק עם כולם, לאור העובדה שעבדנו יחד על עשרות פרויקטים. הוותק מוסיף ערך כי אתה מלווה את הלקוח לאורך זמן. יש לי לקוחות  שפתאום אחרי שלושים שנה רצו להעתיק את המדפים למבנה חדש ושמחו לגלות שאנחנו עדיין כאן, לא זזנו לשום מקום.

בהנחה שהלקוחות בכל זאת רוצים להשוות בין החברות השונות בתחום המידוף. מה אתה ממליץ להם לבדוק?

אני ממליץ להם לבקש מחברת המידוף להגיע אליהם למפעל או למוסד באופן אישי. ללמוד את המקום כדי להציע עבורם את הפתרונות הטובים ביותר. תכנון מידוף הוא נושא רציני וחשוב שהחברה אליה אתם פונים תגיע לשטח לפני שהיא מגישה לכם הצעת מחיר.  דבר שני חשוב לבדוק את נפח האחסון , לא רק מה העלות של הפרויקט אלא כמה נפח אחסון אתם מקבלים בתמורה. והכי חשוב זו האמינות – חשוב לדאוג לכך שמי שבונה לכם נמצא מאחורי הפרויקט ולא יעלם מחר וישאיר אתכם עם צורך בלי פתרון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים