מדפים לאחסון חכם

תכנון של שטח אחסון חכם הוא אחד מהאתגרים הכי גדולים של אדריכל. שטחי אחסון ומחסנים הם המרכז של כל מפעל או חנות ויש חשיבות עליונה לתכנונם. המעבר החלק של סחורות והיכולת התמצאות של העובדים היא קריטית בהתנהלות חכמה של מפעל או עסק.

תכנון של מרכזים לוגיסטיים צריך לקחת בחשבון את האלמנט האנושי- העובדים ואת האלמנט המרחבי ולתכנן בהתאם. מצד אחד שטח האחסון צריך להיות מתוכנן בצורה חכמה ונגישה לעובדים כך שיוכלו למצוא פריטים ביעילות ובמהירות למטרת הבאת והוצאת סחורות. מצד שני צריך לנצל את השטח בצורה יעילה וחכמה ולהפיק כמה שיותר תועלת ושטח אחסון.

תכנון מחסן חכם מתחיל מבחירת מדפים נכונים. מדפים נשמע אולי כמו דבר פשוט אך בעולם המרכזים הלוגיסטיים יש עושר רב של סוגי מדפים ופתרונות אחסון לחברות. מחסן שמתוכנן בצורה חכמה יכול להכיל כמויות גדולות בהרבה של מוצרים ולאפשר גישה חכמה אליהם. תכנון מסך יעיל על ידי אדריכל חוסך מקום וכסף בטווח הארוך.

בחירת מדפים נכונים היא אינה רק עניין אסתטי אלא הנדסי וטכני. על המדפים האלו להיות מתוכננים בחוכמה ולהתאים לסוג המוצרים שישבו עליהם. כל מחסן צריך
להתאים לצרכים שלו, מחסן של חנות בגדים אינו דומה למחסן של צעצועים וכו. גודל המוצרים והכובד שלהם צרכים לבוא בחשבון במהלך התכנון.

השלב הראשון בתכנון מידוף תעשייתי זה הבנה נכונה של המרחב. בעזרת המדפים ניתן לחלק את המרחב לכמה חלקים ולהרוויח עוד מקום אחסון. צריך להיות איזון נכון בין שטח אחסון לשטח עבודה כך שתהיה גישה נוחה לעובדים והם יוכלו לעבוד בצורה יעילה. יש תקנות בטיחות שמחיבות מרווחים מסוימים וחופש תנועה למקרה של אזעקת אש שגם אותם צריך האדריכל להכיר.

על מנת לתכנן את המחסנים ואת המידוף בצורה נכונה צריך האדריכל לדעת מה המוצרים שהולכים לשבת על המדפים ומה משקלם. יש מדפים חזקים באופן מיוחד שנועדו למשקלים גבוהים אך הם יקרים יותר ולכן חשוב לדעת מה הצורך של המפעל ואיפה יש צורך בחוזק רב.
צריך להתחשב גם בשטחים בעלי גישה טובה יותר המדפים בכניסה והמדפים בגובה העיניים לעומת שטחים אשר דורשים מאמץ גדול יותר להגיע אליהם.

כפי שאתם רואים, תכנון מידוף תעשייתי אינו דבר פשוט וצריך להיעשות על ידי איש מקצוע. יש חברות אדריכלות אשר מתמחות בעיצוב מבנים תעשייתיים ומבינים את המורכבות והקושי שבדבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים