ספרייה ללא ספרים

תשכחו מספריות משעממות ושקטות. היום בחלק מהספריות כבר מותר לדבר ואפילו להכניס אוכל.חברת קומפקטוס מסבירה על המהפך שחווות הספריות בעולם הדיגיטלי וגם למה למרות הנגישות של כולנו למידע אינסופי (מישהו אמר גוגל?) הספריות לא מתכוונות להיעלם מהנוף

קחו לדוגמא את סטארבקס. ההצלחה המסחררת של רשת בתי הקפה המפורסמת קשורה לקונספט של "המקום השלישי". מקימי הרשת רצו שבית הקפה שלהם יהיה המקום השלישי שבו מבלים הכי הרבה זמן (במקום הראשון והשני- הבית והעבודה- אתם תחליטו באיזה סדר).

אז הקפה קיבל אווירה- מוזיקה טובה, ספות, כורסאות, עיתונים, רשת אלחוטית ומה לא.
ולמה אנחנו בכלל מספרים לכם על קפה הפוך? כי כיום הספריות שלנו קורצות לכיוון של המקום השלישי.

ספריה עם סטייל
מבחינה עיצוב אדריכלי הספריות כיום חווות מהפיכה. לא עוד ספריות שבנויות בצורה שדומה אחת לשנייה. כיום הספריות מעוצבות בהתאם למבנה שבו הן נמצאות, כלומר, הן יותר דומות למבנים הסמוכים להן מאשר לספרייה הציבורית.

העיצוב האדריכלי הפנימי מבקש לעורר בנו תחושה נעימה ואסתטית, לעורר בנו רצון לחזור למקום ולשהות בו שוב ושוב. הדבר בא לידי ביטוי בתאורה טבעית, בריצוף (הפרקט מחליף את השטיחים מקיר לקיר), בחלונות, בחללים הפתוחים והמרווחים, בריהוט ובפינות העבודה והישיבה (מישהו אמר פופים?).

החוליה המקשרת
אבל לא רק מבחינה עיצובית, גם הספריות שמעו על גוגל ולכן הן משנות את הקונספט שלהן. במקום מקום שאוגר תוכן ומידע הן הפכו לחוליה המקשרת בין הציבור למידע.

כיום הסיבה העיקרית שבשלה אנחנו לא מוצאים את הפריט שחיפשנו היא כיוון שפשוט לא הקשנו את מילות החיפוש המתאימות, לכן כיום במקום שהספרניות תשלחנה אותנו למיקום הספר בין כונניות המדפים, הן פשוט מלמדות אותנו איך מגדירים שאילתות.

בנוסף, בשל המעבר הרב של מידע מודפס לדיגיטלי, התפנה מקום רב בספרייה.
המקום הזה מנוצל לטובת חדרי לימוד קבוצתי שממש אפשר לדבר בהם ואפילו לאכול ולצעוק (הקירות אקוסטיים). יש ספריות שאף מנצלות את האזורים הללו להצגה של תערוכות אומנות ולהופעות של ממש. ואנחנו לא מתכוונים לשעת הסיפור המסורתית אלא להופעה עם שחקנים, תפאורה, תאורה וקהל שמגיע לספרייה כדי לצפות בהופעה.

עוד חזון למועד
עם כל זאת חשוב לציין כי מים רבים יזרמו בירדן עד שהספרים האלקטרוניים והדיגיטציה יחליפו לגמרי את הספרים המודפסים. ממש כמו שהחזון של משרד ללא נייר עוד לא מתקיים ברוב החברות בעולם (כמות הדפוס בעולם נמצאת בעלייה, אולי בשל ירידת מחירי הדיו וההדפסה).

זה גם נכון שכמות הספרים הדיגיטליים שנקנו בקינדל ובאמזון עולה על כמות הספרים המודפסים שנקנו, אבל יחד עם זאת חשוב לציין שבמקביל גם חלה עלייה במכירת כמות הספרים המודפסים (המין האנושי כנראה קורא יותר).

אז מה הצפי לספריות שלנו? הן לא ייעלמו אבל הן ישתנו והן ימשיכו להשתנות, הן יהפכו ליותר ויותר קהילתיות כדי להישאר רלוונטיות.

למידע נוסף בנושא המוצרים של קומפקטוס לספריות, צרו קשר באמצעות הטופס מימין או התקשרו : 057-9426666

ספריה ללא ספרים עיצוב קומפקטוס 300x188 ספרייה ללא ספרים

ספריה ללא ספרים קומפקטוס 300x196 ספרייה ללא ספרים

חלל בספריה קומפקטוס 300x192 ספרייה ללא ספרים

סטודנטים בספריה עיצוב קומפקטוס 300x205 ספרייה ללא ספרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים